SGK İşlemleri

Vizite kağıdı uygulamasında karmaşa yaşanıyor

Sağlık Bakanlığı tarafından, 2 Nisan 2007 Pazartesi gününden itibaren başlayacağı ancak daha sonra bir genelge ile SSK'lılardan vizite kağıdı istenmeyeceği duyurulmasına rağmen bazı hastane ve sağlık ocaklarında vizite uygulaması devam ediyor.

SSK'lılardan vizite kağıdı istenmesi konusunda karmaşa yaşanıyor. Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü Genel Müdür Vekili Dr. İnci Yılmaz tarafından vizite kağıdı istenmeyeceğine dair genelge yayınlanmasına rağmen genelgeden haberi olmayan Mersin'deki bazı sağlık kuruluşları vizite kağıdı uygulamasına devam ediyor. Ne yapacağını şaşırmış olan SSK'lı vatandaşlar yetkililerin konuya açıklık getirmesini istiyor. Mersin Devlet Hastanesi'nde vizite uygulaması yapılmazken, Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Tozkoparan Sağlık Ocağı'na giden SSK'lı hastalar vizite kağıdı olmadığı için geri çevriliyor. Mersin SSK Müdürlüğü yetkilileri ise, vizite uygulamasının devam ettiğini söylüyor.

Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü, muayene ve tedavi işlemlerinin vizite kâğıdı istenmeden sürdürüleceğini bildirmişti. Genel Müdür Vekili İnci Yılmaz imzasıyla gönderilen yazıda, daha önce SSK'lı hastaların muayene ve tedavi işlemlerinde faturalara vizite kâğıtlarının da eklenmesinin istenildiği hatırlatılarak, "Ancak bazı hastanelerden bakanlığımıza ulaşan bilgilere göre konunun yanlış değerlendirildiği tespit edilmiş, telafisi mümkün olmayan uygulamalara sebebiyet verilmemesi amacıyla konunun yeniden değerlendirilmesi gerekmiştir." denilmişti. Yazıda, sağlık kuruluşlarında SSK'lı hastalardan vizite kâğıdı istenmeyeceği, muayene ve tedavi işlemlerinin müstehaklık sorgulamasıyla yürütüleceği kaydedilmişti.

5 Nisan 2007